Blog

Kázání na SLAVNOST ZJEVENÍ PÁNĚ

Kázání na SLAVNOST ZJEVENÍ PÁNĚ

Mudrci, nebo jak my jim říkáme, tři králové, vyrazili ze svých zemí, aby doputovali až do Betléma, o jehož existenci na začátku své cesty neměli ani tušení. Není proto od věci si u příležitosti dnešního svátku město Betlém trochu přiblížit.

Ve Starém zákoně se město Betlém nazývá Bet Lechem, tedy "Dům chleba", nebo také Efrata, podle kmene, který se zde usadil. V arabštině však název znamená "Dům masa", pravděpodobně kvůli velkému počtu stád ovcí a koz v  této oblasti. Není proto náhodou, že když se Ježíš narodil, byli právě pastýři prvními svědky této události. 

Číst dál
Doporučuji opakovat jméno Ježíš

Doporučuji opakovat jméno Ježíš

Našel jsem cestu k Ježíšovu jménu

Rozhodnutí pro Ježíše Krista se před mnohými lety stalo základem mého života. Později jsem prošel mnoha krizemi, ale stále přicházela období, ve kterých mne Boží milost posilovala. Můj vztah k Ježíši Kristu se v různých etapách vyvíjel a stále více zjednodušoval. Tak jsem přes dlouhý a intenzivní kontakt s Písmem svatým našel cestu k Ježíšovu jménu. Je v něm obsaženo celé křesťanské tajemství. Toto jméno je nám dáno nejen pro nějaké dny, nejen na určitý čas, nýbrž na celý život. Je nevyčerpatelným bohatstvím.

Číst dál
Kázání na slavnosti Narození Páně

Kázání na slavnosti Narození Páně

Všemohoucí Bůh se stal bezmocných dítětem. Dítětem, které nám všem přineslo svou lásku a naději. A právě naděje je hlavním poselstvím Svatého roku, který papež podle starobylé tradice vyhlašuje každých pětadvacet let, a který zahájil dnes večer ve Vatikánu. Papež František k tomuto jubilejnímu roku napsal bulu k vyhlášení řádného Svatého roku 2025, která je plná hlubokých duchovních inspirací, o než bych se s vámi dnes a tady rád podělil. Zároveň bych vás chtěl povzbudit, abyste si tuto bulu doma v klidu přečetli, protože se jedná opravdu o krásný a povzbudivý text.

Číst dál
Kázání na 4. neděli adventní C

Kázání na 4. neděli adventní C

Advent je vlastně takové období těšení se na setkání. Během Vánoc se obvykle setkáváme se svou rodinou, s kamarády a přáteli. Na té duchovní rovině se těšíme na setkání s Bohem, který se pro nás stal člověkem.
V dnešním evangeliu jsme právě slyšeli o jednom silném setkání, setkání ženy s ženou, člověka s člověkem, setkání s Bohem uprostřed nich. Příběh tohoto setkání dojal mnoho lidí, jako by to byl kousek nás, jako by nám bylo dovoleno číst a nahlížet tento biblický příběh společně s příběhy našich vlastních životů a naší vlastní víry.

Číst dál
Kázání na 3. neděli adventní C

Kázání na 3. neděli adventní C

Prožíváme advent, začátek církevního roku. Je to pro nás příležitost uvědomit si prožívání času vůbec. Času jako něčeho, čím prochází naše lidská existence, náš život, a co si většinou v tom našem spěchu, shonu a rutině vůbec neuvědomujeme, podobně jako si většinou neuvědomujeme vzduch, který dýcháme, nebo zemi, po níž chodíme.

Číst dál
Kázání na 2. neděli adventní C

Kázání na 2. neděli adventní C

Autor těchto řádek, evangelista Lukáš, chce, aby všem bylo jasné, že nezačíná vypravovat nějakou pohádku nebo legendu, ale odkazuje se na zcela jasná a konkrétní fakta. Představuje nám konkrétní historické osoby. Zároveň tím chce také ukázat, že celá tato světská historie, mohli bychom říci politická, je propojena a provázána s posvátnou historií, nebo jak se také říká s dějinami spásy, dějinami milosti. Že celé tyto lidské dějiny budou ovlivněny a poznamenány tím, co Lukáš začíná vyprávět ve světle kázání Jana Křtitele. Dále také evangelista Lukáš představuje království, které má v této nové době svůj počátek, které začíná veřejným působením Pána Ježíše, který ihned mluví o Božím království.

Číst dál
Kázání na 1. neděli adventní C

Kázání na 1. neděli adventní C

Advent přináší mnohem hlubší a bohatší poselství, než je jenom příprava na slavnost Ježíšova narození. Celá první tři staletí vlastně křesťané Ježíšovo narození ani neslavili, soustředili se na klíčové poselství Kristova Vzkříšení. Žili v očekávání jeho druhého příchodu, se kterým bude završen běh tohoto našeho světa. I my se při každé mši modlíme: na tvůj příchod čekáme. Tato slova modlitby v sobě zahrnují hluboké téma trpělivosti - naděje, víra a láska, hlavní křesťanské ctnosti všechny obsahují trpělivost. Trpělivost, kterou právě v dnešní složité době budeme ještě hodně potřebovat.

Číst dál
Kázání na Slavnost Ježíše Krista Krále B

Kázání na Slavnost Ježíše Krista Krále B

Není to tak trochu zvláštní, slavit svátek Krista Krále uprostřed světa, kterému je Kristus zcela lhostejný? Uprostřed světa, který sice v něčem je ochoten brát křesťanství na vědomí mezi řadou dalších věcí, ale který za suverénního pána je ochoten uznat jen a jen člověka, jen a jen sebe sama? Kdyby Ježíš byl Králem tohoto světa, kdyby jeho království bylo odtud, neměli bychom šanci. Byli bychom něčím jako folklorní spolek, byli bychom ušlechtilými opatrovateli starých tradic, kteří vědí, že svět jde sice jinudy, ale svých tradic se nevzdávají.

Číst dál
Advent 24

Advent 24

Adventní dobou může naši diecézi provést společná modlitba. Desátek růžence denně a citát, který může vybídnout k rozjímání. Připojte se k nám na cestě k Jubilejnímu roku 2025, který vyhlásil papež František.

Číst dál
Kázání na 33. neděli v mezidobí B

Kázání na 33. neděli v mezidobí B

Při zběžném přečtení těchto řádek nám neujde apokalyptický styl této kapitoly, tedy že naznačuje blížící se konec světa. Abychom porozuměli, proč evangelista Marek píše tímto způsobem, musíme si připomenout, v jaké době tato slova psal. Je to doba, kdy první pronásledování křesťanů připravilo společenství o Pavla a Petra. Je to doba  občanských válek, které následovaly. V Izraeli jsou všichni v šoku, který způsobilo zničení chrámu - jediného místa, kde uctívali Hospodina. Jsou to dramatické souvislosti. A tak není divu, že i Marek si klade otázky - Kam spěje svět? Co se to všechno stalo? A jeho vysvětlení spočívá v tom, že všechny tyto bolesti nepředchází konci světa, ale zrození nového světa. Starý svět končí se všemi svými špatnostmi, aby se zrodil svět nový, naplněný nadějí.

Číst dál
Kázání na 32. neděli v mezidobí B

Kázání na 32. neděli v mezidobí B

Náš dnešní úryvek z Markova evangelia zaznamenává sedmou debatu Ježíše s farizeji a saduceji od té doby, co přišel do Jeruzaléma. Ježíš má oprávněné obavy, aby se  farizejská mentalita, kterou vidí v Jeruzalémě, nedostala do jeho učedníků, protože je svým způsobem velmi přitažlivá. Ten pocit bohorovnosti, že vím víc, než druzí, jsem lepší než druzí - kdo takovému pokušení nikdy nepodlehl?!

Číst dál
Kázání na 31. neděli v mezidobí B

Kázání na 31. neděli v mezidobí B

Většinou jen úzkostné povahy si žádají další a další předpisy, příkazy a nařízení. Jinak mívá většina lidí tohoto artiklu až dost. A tak nás pak může i překvapit, že tak vznešená věc, jako je láska, je dávána jako přikázání. Je to vůbec možné? Je, pokud jsme ochotni chápat řeč dnešního evangelia o přikázáních ve smyslu, jaký měla v židovském prostředí, v prostředí Starého zákona. Tam totiž nebyl Boží příkaz v žádném případě chápán jako něco omezujícího, ale naopak jako největší moudrost. A znát Boží příkaz, Boží radu či směrnici pro život, bylo bohatství. 

Číst dál
Kázání na 30. neděli v mezidobí B

Kázání na 30. neděli v mezidobí B

Ježíš se v dnešním podobenství představuje jako ten, kdo otvírá oči.

V podobenství se ten, kdo nevidí, stává žebrákem, žebrákem v širokém slova smyslu. Žebrá o všechno, žebrá o pozornost, žebrá o uznání, žebrá o pochvalu, žebrá o lásku svých nejbližších a je ochoten pro to udělat vše - lhát, přetvařovat se, podbízet se, cokoliv. Kolikrát se my sami chováme jako takoví slepí žebráci? Ale to, co si takový člověk vyžebrá, jsou jen drobné, které mu nikdy nestačí - trocha uznání, malá pochvala, pár drobtů lásky. Kdo takto žije, tomu uniká opravdové bohatství života, skutečné hodnoty, které jsou něčím mnohem větším, než nějakou almužnou. Člověk byl Bohem stvořen k nekonečnosti, pro věčnost, ne pro nějaké drobné z almužny. Takový člověk potřebuje potkat někoho, kdo mu otevře oči. Bartimaios potkává Ježíše. Někdo si ale na svou slepotu a žebravý způsob života zvykne a nikoho nehledá. Bartimaios ne, on touží po změně.

Číst dál
Kázání na 29. neděli v mezidobí B

Kázání na 29. neděli v mezidobí B

Ježíš jde do Jeruzaléma vstříc potupnému ponížení. Učedníci to však zatím stále nechápou, jak dosvědčuje i jejich prosba o čestné místo. A tak Kristu nezbývá, než je znovu poučit o pravém žebříčku hodnot: být tím posledním, sloužit druhým skrze sebe-darování. 

Ježíš je neodsuzuje za jejich hloupou žádost, ale pomalu pomalu se snaží z nich dostat tohoto démona , který je ovládá. Je to pokušení i dnes, jsme pokoušení slávou, být viděni, oceňováni.

Číst dál
Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli 20. října 2024

Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli 20. října 2024

Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli 20. října 2024
 
Vážení a milí bratři a sestry, srdečně Vás zdravím.
Jděte a pozvěte na hostinu všechny! (srov. Mt 22,9) to je letošní téma Světového dne misií, u nás známého pod názvem Misijní neděle.

Číst dál